Scopul proiectului
Pentru a ne atinge scopul declarat, avem nevoie de un buget de cca. 1.500 euro (sau 6.500 lei). Din acest buget s-ar putea achiziţiona un videoproiector, un aparat foto, iar de restul fondurilor am putea lua trei PC-uri sau laptop-uri.
Beneficiarii proiectului
Beneficiarii acestui proiect sunt cei 60 de micuţi, elevi ai unei şcoli din Berislăveşti. Mulţi dintre aceştia provin din familii cu venituri foarte mici sau din familii dezorganizate, care nu îşi pot permite achiziţionarea vreunui computer personal. Dar şi noi, cei care investim în educaţia copiilor, ne putem numi beneficiari, deoarece, pe lângă bucuria de a dărui, participăm la consolidarea societăţii prin instruirea modernă şi sănătoasă a tinerilor.
De ce să donez?
Trăim într-o ţară în care educaţia şcolară se face într-un mod diferenţiat. Elevii din mediul urban sunt evident nişte privilegiaţi, în comparaţie cu colegii lor din mediul rural. De aceea, prin proiectul nostru, ne străduim să micşorăm pe cât posibil aceste diferenţe, încercând să le oferim elevilor din mediul rural mijloace tehnologice şi de informare specifice timpului în care trăim.